SEO Dersleri 3: Script Seçimi 1 (Structured Data Kullanımı)

Structured Data Veri kullanımı SEO

Sitenizde Google SEO için script seçimi oldukça önemli bir konudur. Google SEO ayarlarını yaparak sitenizin Google tarafından daha iyi taranmasını, kullanıcı etkileşimlerini daha çok arttırmayı sağlayabilirsiniz. Bu bölüm çok uzun olduğundan dolayı makaleyi parçalara bölerek yayınlayacağım.

Seçeceğimiz scriptlerin Google’ın anlayabileceği ve ziyaretçilerin kullanım kolaylığı sağlayacak bir kodlamaya sahip olması gerekmektedir. Bu sayede hem arama motoru optimizasyonunu daha kolay yapabilir ve sitemizin organik hit kazanmasına yardımcı oluruz.

İlk olarak Google’ın sitemizi okumasını inceleyelim; Google kullanmış olduğu sistemde yapay zeka olarak kodladığı Index Botlarını sitemize (güncelliğe göre) gönderir. Bu örümcekler sitemizi baştan aşağıya tarar. Tarama yöntemleri ise sitemizin sorgularının sonucu olarak ortaya çıkan HTML kodlarını tanımlayarak olur. Bundan sonraki anlatacağım bölümler için temel HTML bilginiz olması gerekmektedir.

Bu taramalarda bize yardımcı olacak kodları incelemek gerekirse en başta Structured Data gelmektedir.

Structured Data nedir?

Türkçe anlam olarak “Yapısal Veri” anlamına gelen Structured Data; Google Arama motoru için bir sayfanın içeriğini anlatmak demektir. Sayfaya yapılandırılmış veriler ekleyerek Google’a bir sayfanın anlamı hakkında açık ipuçları vererek Google’a yardımcı olabilirsiniz. Yapısal veriler, bir sayfa hakkında bilgi sağlamak ve sayfa içeriğini sınıflandırmak için standartlaştırılmış bir biçimdir; örneğin, bir tarif sayfasında, malzemeler, pişirme süresi ve sıcaklığı, kaloriler vb.

Google, sayfanın içeriğini anlamak ve web ve genel olarak dünya hakkında bilgi toplamak için web’de bulduğu yapılandırılmış verileri kullanır. Bu verilerde Google’ın bizden istediği bilgileri verirsek daha anlamlı ve okunması kolay bir sayfa oluşturacağımızdan dolayı sıralamalarda yükselmemiz olasıdır.

Structured Data (Yapısal Veri) Kullanımı

Yapısal veriler olarak bilinen Structured Data, kodlama dili RDFa, MikroData veya JSON-LD’dir. Google’ın temel olarak aldığı schema.org sitesinde detaylıca açıklamaları ile belirtilmektedir. Bu sayede snippet kodlar oluşturarak Google arama sonuçlarında ürünlerinize, etkinliklerinize ve makalelerinize detaylı görüntü sağlayabilirsiniz.

JSON-LD nedir?

Sayfa başlığında veya gövdesinde bir <script> etiketine gömülü JavaScript gösterimi. İşaretleme, kullanıcının görülebildiği metinle araya getirilmez; bu, bir Etkinliğin MusicVenue Posta Posta Adresi Ülkesi gibi iç içe veri öğelerinin ifade edilmesini kolaylaştırır. Ayrıca Google, JavaScript kodu veya içerik yönetim sisteminize katıştırılmış widget’lar gibi sayfanın içeriğine dinamik olarak enjekte edildiğinde JSON-LD verilerini okuyabilir.

MicroData nedir?

HTML içeriğine yapılandırılmış verileri yerleştirmek için kullanılan açık topluluk HTML belirtimi. RDFa gibi, yapılandırılmış veri olarak göstermek istediğiniz özellikleri adlandırmak için HTML etiketi niteliklerini kullanır. Genellikle sayfa gövdesinde kullanılır, ancak kafasında kullanılabilir.

RDFa nedir?

Arama motorları için tanımlamak istediğiniz kullanıcı tarafından görülebilir içeriğe karşılık gelen HTML etiketi öznitelikleri ekleyerek bağlantılı verileri destekleyen bir HTML5 uzantısı . RDFa, HTML sayfasının hem baş hem de gövde bölümlerinde yaygın olarak kullanılır.

Başlıca Structured Data varyasyonları:

 1. Yaratıcı çalışmalar: CreativeWork , Kitap , Film , Müzik Kaydı , Tarif , TV Serisi …
 2. Gömülü metin dışı nesneleri: AudioObject , ImageObject , VideoObject
 3. Etkinlik
 4. Sağlık ve tıbbi türler : MedicalEntity kapsamındaki sağlık ve tıbbi türlerle ilgili notlar .
 5. organizasyon
 6. Kişi
 7. Yer , Yerel İş , Restoran …
 8. Ürün , Teklif , Agrega Teklifi
 9. İnceleme , AggregateRating
 10. Aksiyon

Yukarıdaki başlıca snippet datalar sayesinde sitenizin türüne göre sitenizde yayınlamış olduğunuz bilgi hakkında Google arama sonuçları için işaretleme yapabilirsiniz. Yani şöyle diyebiliriz; satmak istediğimiz bir ürün var diyelim, bu ürün “Portakal” olsun.

Biz bu şemaları kullanarak:

 1. Ürünümüzün Portakal olduğunu
 2. RapidSEO tarafından üretildiğini ve ürünün satıldığını
 3. Meyve kategorisinde olduğunu
 4. Turuncu renkte olduğunu
 5. Global ticaret numarasını
 6. Yüksekliğini ve genişliğini
 7. Mandalina meyvesine benzediğini
 8. Resmini
 9. Kaç TL olduğunu
 10. Hangi tarihte satışa çıkacağını
 11. Hangi tarihte satıştan kalkacağını
 12. Satın alan kişilerin görüşünü ve puanlamasını
 13. Kilo ile satıldığını ve kaç kilo olarak satıldığını
 14. Hangi URL’de satış gerçekleştiğini

belirterek elimizdeki portakalı detaylı olarak Google’a tanıtarak satışlarımızı arttırabiliriz. Bu özellikleri belirtmek için 2 yönteme sahibiz. Eğer ki MikroData kullanarak bu verileri oluşturursak sayfamızda HTML kodları kullanılarak detaylı bir açıklama yapabiliriz. Fakat JSON-LD kodlamasını kullanarak yaparsak yapmış olduğumuz sayfadan bağımsız olarak arkaplanda Google botlarına bu sayfada böyle bir ürün var demiş oluyoruz. Bu sayede kullanıcılar bunu görmemiş oluyor. Tercihen kullanılan yöntem de budur. Görseli bozmadan kullandığımız script tasarımını değiştirmeden bu şekilde belirleme yapabiliriz.

Google Yapısal Veri Aracı

Sitenizin gerekli SEO ayarlarını yapabilmeniz, Google tarafından daha iyi anlaşılabilmeniz için sizlere Google Yapısal Veri Aracı‘nı hizmete sunmuştur. Bu sayede sitenizde yayınladığınız ürünleri, makaleleri ve etkinlikleri kolayca işaretleyerek SEO’ya uyumlu hale getirebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

Google Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısına giriş yapın. (https://www.google.com/webmasters/markup-helper/u/0/ )

Gerekli alanları işaretleyip, doldurduktan sonra “Etiketlemeyi Başlat” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza etiketleme için seçebileceğimiz sitemizin görüntüsü çıkıyor. Buradan ürünümüzle ilgili seçimleri yaparak neyi belirttiğini seçiyoruz.

Seçtiğimiz veriler sağ panelde bulunan alanlara tanımlanıyor.

Buradaki tüm verileri doldurduğumuzdan emin olduktan sonra sağ üstte bulunan “HTML Oluştur” butonuna tıklıyoruz ve karşımıza JSON-LD türünde kodlama çıkıyor.

Karşımıza çıkan bu kodları ilgili sayfamızın gövdesine yerleştirdiğimizde işlemi tamamlamış oluyoruz. Artık sayfada bulunan ürünümüzün değerlerini Google’a açıklayıcı bir şekilde belirtmiş olduk.

Yukarıda yaptığımız bu işlemde hata veya eksikliklerin kontrolünü yapmak için Google’ın “Yapısal verilerinizi test edin sayfasından detaylı olarak kontrol edebilirsiniz. (https://search.google.com/structured-data/testing-tool/u/0/?hl=tr)

Daha çok kişinin okuması için yazılarımı kısa ve öz olarak yazmaya çalışıyorum. Konuyla ilgili sorularınız varsa blog sitemizden bize yorum yazarak ulaşabilirsiniz.