SEO Dersleri 2: Anahtar Kelime Seçimi

SEO Dersleri 2: Anahtar Kelime Seçimi

Önceki yazımızda belirttiğim üzere bir sitenin Google sıralamalarında üst sıraya çıkmak için 4 bilgiye sahip olmanız gerekir. Bunlardan önce siteniz için temel yapacağınız şey seo için domain seçimidir.

SEO için Alan Adı (Domain) Seçimi

Başlangıç noktası olan domain seçimi siteniz için en önemli adımlardan biridir. Bu sizin için ilk dönüm noktalarından biri olduğu için mantıklı olarak karar vermeniz gerekiyor. Bu bölümde domain seçiminizi nasıl yapmanız gerektiği hakkında ipucu vereceğim.

Anahtar Kelime Araştırması (Keyword Research)

Domain seçiminde önemli olan madde anahtar kelime araştırmasıdır. Bu sayede Google sıralamaları için önemli olan bir adımı atmış olacaksınız. Bunun için öncesinde bir dil seçmeniz gerekmektedir. Bu yazıda örnek olarak Türkiye ve Türkçe dili için araştırma yapacağız. Dünya’da bu sektör için önde gelen sitelerden ve Google’dan yardım alacağız.

1. Google Trends

En iyi sonuçlara ulaşmak istiyorsak kaynağın kendisini kullanmak tabiki en doğru fikirdir. SEO için Google Trends kullanımı bizim için önemli konulardan biridir. Domain seçimi, içerik düzenlemeleri ve makale seçimleri için önemli bir yer teşkil etmektedir. Biz burada domain seçimi için gerekli bilgileri toplayacağız.

Örnek çalışmamız olan “dekorasyon” kelimesini arama bölümüne yazıyoruz ve “Arama terimi” olan yeri seçiyoruz.

Karşımıza çıkan tablonun 1inci bölümünde filtreleme seçeneklerini görüyoruz. 2nci bölümde ise “Zaman içinde gösterilen ilgi”‘yi görmekteyiz.

” Zaman içinde gösterilen ilgi nedir? : Sayılar, arama ilgisini belirli bir bölge ve zaman için grafikteki en yüksek noktayla göreli olarak gösterir. 100 değeri, terimin en yüksek popülerliğe sahip olmasıdır. 50 değeri, terimin bunun yarısı kadar popüler olduğu anlamına gelir. 0 değeri ise bu terim için yeterince veri olmadığı anlamına gelir. “

Aradığımız kelimenin şuanda popüler olduğunu görüyoruz. Bu bizim için iyi bir işarettir. Popüler bir kelime seçtik demektir.

Yerel SEO yapmak istiyorsak eğer sayfanın aşağı kısmında bulunan bölüme göz atmamız gerekiyor.

Burada karşımıza çıkan tabloda “dekorasyon” kelimesinin Türkiye’de en çok popüler olan 5 şehiri görüyoruz.Yerel SEO yapmak istiyorsak en popüler olan şehirlere yönelerek daha hızlı başarıya ulaşabiliriz. Tabloda birinci sırada çıkan Tekirdağ için alan adını kullanabiliriz.

Tekirdağ Yerel SEO‘da dekorasyon kelimesi için boşta olan kullanılabilecek domainler;

 1. dekorasyontekirdag.com
 2. tekirdagdekorasyon.net
 3. tekirdagdekorasyon.org
 4. tekirdagdekorasyonlar.com
 5. tekirdagdekorasyonlarim.com

gibi alan adlarını seçebiliriz. Unutmayın uzantı tamamiyle son planda önemlidir. Önemli olan keyword domain ve site içeriğidir.

Alt bölümde bulunan “İlgili konular” ve “İlgili sorgular” kısmı ile belirlediğimiz “dekorasyon” kelimesini daha da özelleştirerek o alana yönelebiliriz.

Bu tabloda dikkat çeken kelimelere göz atmak gerekirse; “dekorasyon” bölümü için en çok aranan konularda “biblo, aydınlatma, çalışma masası ve Mudo” kelimeleri geçmektedir. Bu bölümde alan adımızı daha da özelleştirmek için kullanacağımız kelimeler bulunuyor.

Örneklendirmek gerekirse;

Şu an boşta olan alan ilgili adları:

 1. tekirdagcalismamasasi.com
 2. tekirdagmasadekorasyon.com

gibi özelleştirerek sadece o alana yönelebiliriz.

Sağ tarafta bulunan “İlgili sorgular” bölümünde ise içerik düzenlemesini buraya göre yapabiliriz. Örnek içerik konuları:

 1. Pampas
 2. Atelye dekorasyon
 3. Pampas Otu
 4. Dekorasyon Öneri
 5. Pampas Otu Dekorasyon

İçeriklerimizi buraya göre belirlediğimizde normalden daha çok hit alacağınıza emin olabilirsiniz. Fakat unutmayın güncel içerikleri eklerken sürekli bu alanı takip etmeniz gerekmektedir.

2. Keywordtool.io (Keyword Planner) – Find Great Keywords Using Google Autocomplete

Keywordtool.io nedir?

“Anahtar Kelime Aracı, herhangi bir konu için alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve alakalı anahtar kelimeler üretmek üzere Google Otomatik Tamamlama ve diğer arama motorlarını kullanan ücretsiz bir SaaS ürünüdür.”

Google arama sonuçları için gündemi takip edebileceğimiz bir site olan Keywordtool.io seo çalışmalarımız için bize önemli konuda yardımları olacaktır.

Örnek bir araştırma yaparak detaylandıralım;

Uzman olduğumuz bir konu olarak “Dekorasyon” anahtar kelimesini seçtik diyelim, siteye girerek sekme bölümünden “Google” seçiyoruz ve önümüze çıkan forma dekorasyon yazıyoruz. Çalışmalarımız Türkiye bölgesine ve Türkçe diline yönelik olacağından dolayı dil kısmından “Turkey / Turkish – Türkçe” olarak seçiyoruz ve arama butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan temel istatistik değeri şu şekilde olacaktır:

 1. Anahtar kelime önerileri a. “Dekorasyon” hakkında 872 adet önerilen unique (özel) anahtar kelime b. Toplam aranma hacmi c. Ortalama trend d. Ortalama TBM (TL) e. Ortalama rekabet (100 üzerinden) f. Aylara göre aranma
 2. İlgili anahtar kelimeler: Google’ın arama yaparken size önerdiği kelimeler
 3. Anahtar kelimelerle ilgili sorular: İnsanların bu kelime ile ilgili arama yaparken içerisinde “dekorasyon” kelimesi geçen soruları görebiliriz.
 4. Edatlar

Keywordtool.io Anahtar Kelimeler

Bu bölümde karşımıza çıkan tabloda Google aramalarındaki aranma hacmi, arama trendi, TBM (CPC) Tıklama başı maliyet ve zorluk gibi bölümleri görmekteyiz. Bu bölümleri açıklamak gerekirse;

 1. “dekorasyon” kelimesiyle ilgili aranan kelimeler
 2. Aylık aranma hacmi : Son 1 ayda Google üzerinde ilgili kelimenin aranma sayısı
 3. İlgili kelimenin aranma sıklığı (Trend) : Son 12 ayda Google üzerinde ilgili kelimenin aranma sıklığını gösterir.
 4. Tıklama Başı Maliyet – TBM (CPC) : Bu bölüm firmaların Google Ads’e verdiği reklamlarda tıklama başı maliyetlerin ortalama değeridir.
 5. Zorluk : İlgili anahtar kelimenin reklamda kullanılma oranı diyebiliriz. Bu oran yükseldikçe kelimenin daha çok reklam için kullanıldığını belirtir. Burada puan sıralamasını açıklamak gerekirse; 0-34 arası düşük, 35-69 arası orta derece ve 70-100 arası yüksek olarak belirlenmiştir.

Yazıları okunması için kısa tutmaya çalışıyorum fakat işin içerisine teknik detaylar girdikçe mecburen kelime sayısı artıyor. Eğer buraya kadar sıkılmadan okuduysanız bir şeyler öğrenmişsiniz demektir. 🙂

Önceki Ders: SEO Dersleri 1: Google SEO Nasıl Yapılır?

Sonraki Ders: SEO için script ve tasarım seçimi ve/veya oluşturma