SEO Çalışması

SEO Çalışması nedir? nasıl yapılır? ücreti

SEO çalışması yapmak bir web sitesinin arama motorları tarafından daha rahat algılanmasını ve görünürlüğünü organik yöntemler kullanılarak arttırılmasını sağlamaktadır. İngilizce Search Engine Optimization olarak tanımlanan SEO kavramı en basit tabiriyle arama motoru optimizasyonudur.

SEO çalışmaları dijital pazarlama kapsamında değerlendirilmektedir. Firmalar tarafından sunulan hizmetler SEO uzmanlarının kapsamlı analizleriyle yapılmaktadır. Bir web sitesinin doğal yollardan arama motorlarındaki erişilebilirliğinin arttırılması için SEO çalışmalarının yapılması şarttır. SEO uzmanı ile çalışarak kısa sürede oldukça verimli sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

SEO Çalışması Ne İşe Yarar?

SEO çalışması, bir web sitesi üzerinde, site içi ve site dışı düzenlemeler yapılarak, hedef kitle için anahtar kelimeler yardımıyla site değerinin arttırılması olarak tanımlanmaktadır. Her arama motorunun kendine ait özel algoritmalarına göre siteler için farklı SEO çalışmaları yapılabilmektedir. Bu algoritmalara uygun olarak sitenin yeni baştan tasarlanması ve içerik kalitesinin yükseltilmesi SEO çalışmasının başlıca hedefidir.

SEO çalışması hali hazırda aktif olarak yayın yapan köklü siteler için farklı tekniklerle yapılırken yeni kurulacak bir site için farklı yapılmaktadır. Bunun gibi daha birçok etken çalışma planın oluşturulması için oldukça önemlidir. İç ve dış SEO çalışması ve analizler atılması gereken ilk adımdır.

Yeni Siteler İçin Hangi SEO Çalışmaları Yapılır?

Yeni kurulan bir web sitesi için SEO çalışması yapmak oldukça önemlidir. Site yeni kurulduğu için sitenin algoritmaya uygun hale getirilmesi sadece SEO çalışması ile gerçekleştirilebilmektedir. Yeni web sitesi için SEO çalışması yaparken:

 • Domain (alan adı) seçiminin doğru yapılması,
 • Rakip site analizleri ve hedef kitlenin belirlenmesi,
 • Site geçmişi ve yeni hizmet alanının analiz edilmesi,
 • İç ve dış SEO çalışmalarının belirlenmesi,
 • Anahtar kelime yoğunluğu ve türünün seçilmesi,
 • İçerik çalışmaları, başlık ve görsel optimizasyonları,
 • Gelişmiş SEO uygulamalarının başlatılması.

Yeni siteler için dikkate alınması gereken en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google, SEO çalışmalarında bununun gibi daha birçok unsuru önemsemektedir. Google SEO çalışmalarının doğru yapılması yeni kurulan bir site için bile kısa sürede verim sağlayacaktır.

SEO Çalışmalarında Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

SEO çalışmalarının faydası kadar zararları da bir hayli fazladır. Bu zararlar SEO çalışmalarının eksik veya yanlış yapılması ile ortaya çıkmaktadır. SEO çalışması fiyatları sunulacak hizmetin kalitesine ve kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Başarılı bir SEO çalışması için mutlaka fiyattan önce niteliğe dikkat etmeniz gerekmektedir.

SEO çalışmalarında yaygın olarak yapılan hatalar:

 • Alakasız anahtar kelimelerin kullanılması,
 • <title> sayfa başlığı ve etiketlerin yanlış yapılması,
 • Doğru anahtar kelimelerle site içeriğinin oluşturulmaması,
 • Backlink kullanımının doğru ve yeterli yapılmaması.

SEO çalışmalarının faydadan çok zarar vermesine neden olmaktadır. Yapılan bu yaygın hataların temel nedeni ise kısa sürede sitenin görünür kılınmak istenmesidir. Doğru bir SEO çalışması, uzun vadede başarıyı sağlamayı hedeflediği için bu sorunların ortaya çıkması söz konusu değildir.

SEO Analizi Aşamaları Nelerdir?

SEO analizi, SEO çalışmasının en temel ögesidir. Analizlerin doğru yapılması site başarısını iki kat arttıracaktır. SEO çalışması adımları ve analiz süreci:

 • Sayfa listesi hazırlanır,
 • Sayfalar için uygun anahtar kelime seçimleri yapılır,
 • Güncel yazılımlarla sayfalar taratılır,
 • Eksik ve sorunlar tespit edilir,
 • SEO yol haritası oluşturularak çalışmaya başlanır.

Analiz sürecinin ardından SEO çalışmasına geçilerek web sitesinin başarısı sistematik olarak arttırılır. SEO analizi için doğru yazılım ve uygulamaların kullanılması gerekmektedir. Piyasada ücretli ve ücretsiz olarak sunulan programlar üzerinden faydalı bir SEO analizi yapılarak çalışmalara başlanabilir.