SEO Ajansı

SEO Ajansı Nedir, Ne iş Yapar? Ücret

SEO ajansı hizmetleri ve faaliyet alanları günümüzde oldukça genişlemiştir. SEO, web sitelerinin arama motorlarına uygun olarak optimize edilmesi ve organik içeriklerle hedef kitle için ilk sırada yer almasının sağlanmasıdır. Gelişen internet ve sosyal medya ağları sayesinde ajanslar tarafından SEO ile birlikte; SMO (sosyal medya optimizasyonu), içerik üretimi, editörlük vb. hizmetlerde verilmeye başlanmıştır.

Son yıllarda kurumsal firmaların bile internet üzerinde rekabete girmeleri SEO ajanslarına olan ihtiyacı arttırmıştır. Dijital pazarlamanın farklı bir boyutu olan SEO, kişisel veya kurumsal bir internet sitesinin hizmet alanına göre belirlenen anahtar kelimelerle rakiplerin önüne geçirilmesini ifade etmektedir.

SEO Ajansı Nedir, Ne İş Yapar?

SEO ajansı, web sitelerinin arama motorlarında (Google, Yandex, Yahoo vb.) görünürlüğünü arttırmak ve sıralamasını yükselmek hedefiyle hizmet veren kurumlardır. SEO (Search Engine Optimization) oalrak ifade edilen kavram ise bir web sitesinin söz konusu bu arama motorlarının algoritmasına uygun olarak yeniden düzenlenmesi ve internet kimliğinin oluşturulmasıdır.

SEO ajansları tarafından günümüzde sadece optimizasyon hizmetleri verilmez. Özellikle sosyal medya araçlarının da yaygınlaşmasının ardından birçok ajans tarafından sosyal medya uzmanları aracılığıyla SMO ve SEO hizmeti verilmektedir.

SEO Ajansları Tarafından Hangi Hizmetler Sağlanır?

Türkiye’de hizmet veren SEO ajanslarının büyük bir bölümü dijital pazarlamaya ait birçok farklı alanda hizmet sağlamaktadır. Bu ajansların tek bir alanda uzmanlaşması da mümkündür. SEO alanında uzman ajanslar tarafından sunulan hizmetler:

 • SEO analizleri ve raporlaması,
 • SEO çalışmaları,
 • Dijital reklam ve içerik yönetimi,
 • Dönüşüm optimizasyonları,
 • Sosyal medya çalışmaları vb.

Olarak sınıflandırılabilmektedir. Web SEO ajansı genellikle sadece SEO alanında uzmanlaşacağı için SEO ajanslarından sadece bu alanda hizmet talep etmeniz daha doğru olacaktır. Kurumsal ve referans sahibi firmalar üzerinden SEO ve SMO dahil olmak üzere kapsamlı hizmet alabilirsiniz.

SEO Ajansı Hizmetlerinin Avantajları Nelerdir?

SEO ajansları günümüzde hem kişisel sitelerin hem de firmaların kurumsal sitelerinin internet üzerinde rakiplerin önünde yer alması için çalışmalar yürütmektedir. SEO alanında uzman bir ajanstan alacağınız hizmetlerle elde edeceğiniz avantajlar:

 • Kısa sürede sıralamada doğal yükselmeler sağlanır,
 • SEO uzmanları ile analiz ve raporlama süreçleri takip edilir,
 • Farklı fiyat seçenekleriyle uygun SEO paketleri seçilebilir,
 • Rakipler arasında görünürlük arttırılır.

SEO alanında uzmanlaşmış firmalardan yardım almanızın sağlayacağı en büyük faydalardan biri hizmetin doğrudan SEO uzmanı tarafından verilmesidir. Profesyonel kişiler tarafından tüm süreçler takip edilerek site başarısı maksimum seviyeye çıkartılır.

İnternet ve sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasının bir sonucu olarak SEO ajanslarına olan talep giderek artmaktadır. Talebin artması sonucu SEO uzmanı adıyla amatör kişilerce bazı hizmetlerin verildiği gözlemlenmiştir. Profesyonel bir SEO ajansı ile çalışmak sizin dolandırılma ihtimalinizi ortadan kaldırmaktadır.

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

SEO ajansı seçimlerinde dikkat edilmesi gereken ilk unsur referanstır. Firmanın geçmiş çalışmaları ve iş ortakları incelenerek yapılan işlerin incelenmesi gerekmektedir. Bununla beraber:

 • Ajans ve uzmanlar hakkında ön bilgi alınması,
 • Rapor ve analizlerin düzenli olarak paylaşılması,
 • Firma referansları,
 • Hizmet çeşitliliği vb.

Unsurların dikkate alınması gerekmektedir. SEO ajanslarının tek bir alanda uzmanlaşmasının en büyük getirisi kısa sürede web sitesinin başarısının arttırılmasıdır. Bu nedenle ajans veya uzman seçiminin doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir.

Kişisel veya ticari bir web sayfasının, profesyonel dijital pazarlama yöntemleri kullanılarak rakipleri arasında fark edilmesini sağlamak adında uzman SEO ajanslarıyla çalışmanız tavsiye edilmektedir. Kurumsal bir SEO çalışması ile marka bilinirliğini tüm platformlarda arttırılmaktadır.