SEO Dersleri 1: Google SEO Nasıl Yapılır?

Google SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Google SEO günümüzde en çok talep gören konulardan biridir. Online market, kurumsal veya kişisel bir web siteniz varsa seo nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Ya da bu işte uzman olan “SEO Uzmanı” kişilerle çalışarak seo hizmeti almanız gerekiyor.

Google SEO (Search Engine Optimization) Ne Demek?

Kısaca SEO terimini anlatmak gerekirse; “Search Engine Optimization” kelimesinin kısaltımış halidir. Türkçe’ye çevirmek gerekirse “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Buradan çıkarmamız gereken anlam ise Google (Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru olduğu için seçilmiştir) arama sonuçlarında sıralamalarda ilk sayfaya çıkabilmek için yapılan çalışmalara verilen olay bütünüdür.

SEO için Yapılması Gerekenler

Iyi bir Google SEO nasıl yapılır sorusuna şöyle cevap verebiliriz. Yanlış bilinden bir durumdan ibaret olan site açıldıktan sonra SEO yapılması kesinlikle yanlıştır. Yapılması gereken optimizasyon domain almadan önce başlamalıdır. Çalışmalara başlamadan önce ne yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Hangi bölümlerde bilgiliyim, hangi içerikler hakkında daha çok bilgim var ve buna ne kadar vakit ayırabilirim? Sorularını kendinize sormanız gerekiyor.

Bu soruları kendinize sorup cevapladıktan sonra ilk edinmeniz gereken bilgi Google’ın çalışma prensibidir.

Google neye göre sıralama yapar?

Biliyorsunuz günümüzde yapay zeka kullanımı oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Bu sayede insan hayatını daha kolaylaştırmayı hedeflenmektedir. Yapay zeka; insan gibi davranışlar sergileme, sayısal mantık yürütme, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Başka bir deyişle yapay zeka; bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlar. Google ise bu yönde kendini geliştirmiş Dünya devi teknoloji şirketlerinden biridir. Bu sayede sizin aramalarınızı, sayfa ziyaretlerinizi ve davranışlarınızı takip etmektedir. Böylelikle bizim internette aradığımız bir terimin en doğru ve en iyisini göstermeyi hedefler.

Google Arama’nın işleyici kendi sitesinde şöyle açıklanmaktadır:

Google birçok farklı kaynaktan bilgi alır. Bunlardan bazıları:

  • Web sayfaları,
  • Kullanıcıların gönderdiği içerikler (Google Benim İşletmem ve Haritalar’daki kullanıcı gönderimleri gibi),
  • Kitap tarama,
  • İnternette halka açık veritabanları,
  • ve diğer birçok kaynak.

Sunumunuzu ve sıralamanızı iyileştirmek için:

  • Sayfanızın hızlı yüklenmesini ve mobil uyumlu olmasını sağlayın.
  • Sayfanıza yararlı içerikler koyun ve güncel kalmasını sağlayın.
  • İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaya yardımcı olan Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ne uyun.
  • SEO başlangıç kılavuzumuzdaki diğer ipuçlarını ve en iyi uygulamaları okuyun.
  • İyi sonuçlar verdiğimizden emin olmak için kalite puanlayıcılarımıza sunduğumuz yönergeler de dahil olmak üzere daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Buradan çıkartacağımız sonuç ise sitenizin üst sıralara çıkması için temel olarak yapmanız gerekenler; hız, içerik ve kullanıcı deneyimidir. Gerçek anlamda ise bu sayılanların yanında sitenizin sağlam referanslara sahip olmasıdır yani backlink çalışmalarıdır.

Sonraki ders : SEO için anahtar kelime seçimi