Google SEO için Cloudflare Kullanımı

Merhaba arkadaşlar, sizlere bu yazıda sizlere Google SEO için önemli faktörleri karşılayabilen Cloudflare kullanımı için yapılması gerekenler hakkında bilgiler vereceğim.

Cloudflare kuruluşu ve bilgileri

Cloudflare Inc. 2009 yılında Matthew Prince, Lee Holloway ve Michelle Zatlyn önderliğinde kurularak, 2010 yılında TechCrunch Disrupt konferansında duyurularak piyasaya sürülmüştür. 2011 yılında LulzSec isimli hacker grubunun web sitesine sağladıkları güvenlik hizmetiyle herkesin dikkatini çekmiştir.

Günümüzde 20 milyondan fazla web sitesinin kayıtlı bulunduğu Cloudflare bulut hizmeti, SSL/TLS, DDoS koruması, hız sınırlaması, bot yönetimi ve VPN gibi hizmetleri bulunmaktadır.

Cloudflare sistemine kayıt olmak için buraya tıklayın.

Cloudflare sunduğu hizmetler

1. Trafik analizi ve Güvenlik

Siteniz için detaylı bir analiz hizmeti sunan Cloudflare; sunucunuza gelen istekler, ön belleğe alınan ziyaretler, benzersiz ziyaretçiler ve ülkelere göre ziyaretçiler hakkında sizlere detaylı bir grafik analizi hizmeti sunmaktadır.

Sağlamış olduğu önbellekleme sayesinde sitenizin bandwith kaynağını yormayarak fazla harcanmasını engellemektedir.

Cloudflare ile site analizine nasıl ulaşabilirim?

 1. Sitenizi Cloudflare sistemine kaydettikten sonra, ana sekme bölümünde bulunan “Analytics” bölümüne tıklayın.

  cloudflare icin site analizi ve istatistikler

 2. Açılan sayfada “Traffic” sekmesine tıklayın.

2. Cloudflare ile ücretsiz 15 senelik SSL almak

SSL hizmetleri yabancı servis kaynaklı olduğundan dolayı günümüzde SSL ve TLS hizmetleri için fazla para istenmektedir. En düşük paket senelik periyotta 9.99$ dolar olmakla beraber en yüksek pakette ise 100$ üzeri seyretmektedir. Bu sebepten dolayı kişisel kullanıcılar ücretsiz SSL arayışındadır.

Bu bölümde ücretsiz SSL nasıl alınır sizlere detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Cloudflare ile 15 senelik ücretsiz SSL nasıl alınır?

 1. Ana menüde bulunan SSL/TLS bölümüne tıklıyoruz.

  cloudflare ile ucretsiz ssl

 2. Açılan sayfada “Origin Server” sekmesine tıklayın.

  cloudflare ssl olusturma

 3. Origin Server sayfasında bulunan “Create Certificate” butonuna tıklayın.

  cloudflare ssl sertifika olusturma

 4. Karşımıza aşağıdaki şekilde bir pencere açılıyor. “Let Cloudflare generate a private key and a CSR” bölümünü “RSA” olarak seçiyoruz. Certificate Validity bölümünde “15 years” seçeneğini seçiyoruz ve “Next” butonuna tıklıyoruz.

  ucretsiz 15 senelik ssl olusturma

 5. Yukarıdaki bölümleri uyguladıktan sonra bize “Origin Certificate” ve “Private Key” kodlarını vermektedir. Bu verilen metinleri cpanelde bulunan “SSL/TLS” bölümünden SSL

  cpanel ssl yukleme

 6. Açılan sayfada bize verilmiş olan kodları yapıştırıyoruz ve “Sertifika Yükle” butonuna tıklıyoruz.

  cloudflare cpanel ssl yukleme

3. Web sitesi hız optimizasyonu

Clouldflare hizmetinin bizlere sunmuş olduğu ücretsiz hizmetleri ele alarak Google SEO için önemli olan site hızını iyileştirerek sitemizin iç SEO’suna katkıda bulunacağız.

1. Ana menüde bulunan “Speed” bölümüne tıklıyoruz.

2. Açılan sayfada “Optimization” sekmesine tıklıyoruz.

3. Auto Minify bölümünde bulunan “Javascript”, “CSS” ve “HTML” sekmelerini tıklayarak sitemizde bulunan kodların sıkıştırılmasını sağlıyoruz.

4. Brotli bölümünde bulunan “On/Off” bölümünü “On” konumuna getirerek ziyaretçiler için HTTPS isteklerini hızlandırmayı açıyoruz.

5. Rocket Loader™ bölümünde sitemizin Javascript kodlarını daha hızlı çalışmasını ve sayfanın son yüklenme kısmına eklenmesini sağlayarak sitenin daha hızlı açılmasını sağlıyoruz.

4. Cloudflare Önbellekleme ile sitenizi sürekli online tutun

Önbellekleme ve Önbellek Temizliği

Cloudflare hizmetinde bulunan Caching özelliği ile sitenizin sürekli online olmasını ve sitenizde bulunan dosyaların önbelleğe alınarak hızlı açılmasını sağlayabiliyorsunuz. İstediğiniz zaman sitenizdeki önbelleklemeyi temizlemek için “Purge Cache” bölümünde bulunan “Custom Page” veya “Purge Everything” butonlarına tıklayarak önbellek temizlemesi yapabilirsiniz.

Sitenizin önbellekleme süresi ve değişiklikleri kontrol etme özelliği “Browser Cache Expiration”

Buradaki bölümde sitenizdeki dosyaların önbellekleme süresini belirleyerek hangi periyotlarda kontrol edilip güncellenmesini istediğini seçerek sitenizin daha güncel ve hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Always Online™ özelliği ile siteniz hep açık kalsın

Sitenizin hosting sorunları, database sorguları ve kodlama hatalarıyla ilgili kapanmasına sebep olan nedenlerden kurtularak sitenizi ziyaretçilerinize sürekli açık olarak görünmesini sağlamak için; Cloudflare’de bulunan “Always Online” özelliği sayesinde sitenizi online duruma getirmek için bu bölümü “On” durumuna getirin.

Google SEO hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.